3. Ochrona uczuć religijnych

https://www.sejm.gov.pl/prawo/konst/polski/2.htm

Art. 53

Konstytucja zapewnia każdemu wolność religii.

Wolność religii obejmuje wolność wyznawania lub przyjmowania religii według własnego wyboru oraz uzewnętrzniania, indywidualnie lub z innymi, publicznie lub prywatnie, swojej religii przez uprawianie kultu, modlitwę, uczestniczenie w obrzędach, praktykowanie i nauczanie.

Wolność religii obejmuje także posiadanie świątyń i innych miejsc kultu w zależności od potrzeb ludzi wierzących oraz prawo osób wierzących do korzystania z pomocy religijnej tam, gdzie się znajdują.

Wolność sumienia dotycząca żadnego innego konkretnego rodzaju światopoglądu nie tylko nie jest tak szczegółowo opisana w Konstytucji, ale wogóle nie jest w niej osobno wspomniana.

https://iws.gov.pl/wp-content/uploads/2021/07/Prawna-ochrona-wolnosci-sumienia-i-religii_www.pdf

LINK 46

s. 237

Ekspertyza “Prawna ochrona wolności sumienia i religii” opublikowana przez podlegający Ministerstwu Sprawiedliwości Instytut Wymiaru Sprawiedliwości na temat tego artykułu Konstytucji stwierdza wprost:

L “Gwarancje wolności religii nie obejmują swoim zakresem uzewnętrzniania indywidualnie lub z innymi przekonań ateistycznych, odrzucających wiarę w istnienie sił ponadnaturalnych (nadprzyrodzonych) i negujących potrzebę istnienia religii.”